02.10.2022
Почетна / Градина / Плевелот, кој може да лекува и ни помага да ослабеме

Плевелот, кој може да лекува и ни помага да ослабеме

Тученицата Portulaca oleracea e богата со хранливи материи – содржи повеќе омега-3 масни киселини дури од некои рибни масла. Благодарение на својата содржина на магнезиум, тученицата е корисна за зајакнување на срцето.

Тоа е комбинација на растителни влакна, витамини и минерали, собрани само во 16 калории на 100 g производ. Освен тоа, таа е богат извор на витамин C и на други витамини.

Ова растение има својства да лекува различни болести. Во минатото ја додавале кон многу јадења. Нејзиното антиоксидантно дејство ја прочистува крвта и ги балансира вредностите на крвниот притисок и холестеролот.

Незаситените киселини и аскорбинска киселина во растението, делуваат позитивно врз циркулацијата и ритмичката срцева активност.

За тученицата се знае дека е една од храната, која помага исклучително многу за слабеење. Благодарение на состојките се смета дека таа е незаменлива за организмот во битката со вишокот калории.

Види

Диета со грозје е најдобар метод за вишок килограми во есен

Точно е дека многу професионалци велат да внимаваме со овој плод, бидејќи содржи многу шеќер, …