06.12.2023
Почетна / Градина / Пијалак кој помага за природно чистење на телото

Пијалак кој помага за природно чистење на телото

Пијалак за природно чистење на телото

Ѓумбирот има важна улога во варењето на храната. Покрај тоа што го крева расположението и го намалува стресот, тој е ефикасен и во опуштање на дигестивниот тракт, природен лек за вознемирен стомак, настинки и грип. Ја подобрува циркулацијата и го јакне имунитетот. Чајот од ѓумбир помага во чистење на телото од токсини.

За подготовка ви требаат:

4 шолји вода
корен од ѓумбир (околу 3 сантиметри)

Изрендајте го парчето ѓумбир, (може и сечкан) ставете го во вода што врие и варете го на ниска температура уште 15 минути.

Процедете, оладете до 80 степени, па додадете лимон.

Чајот е добар и за намалување на менструалните болки.

Види

Кактус Кралица на ноќта – Selenicereus

Кралицата на ноќта раѓа црвени плодови што се сметаат за вистински деликатес. Интересното име потекнува …