22.01.2022
Почетна / Градина / Лек / Пет причини зошто треба да јадеме млад крoмид, особено зелениот дел: Еве што му прави на нашиот организам!

Пет причини зошто треба да јадеме млад крoмид, особено зелениот дел: Еве што му прави на нашиот организам!

3. Младиот кромид ги зајакнуваат коските – Витамините Ц и К, со кој изобилува младиот кромид, се добри за заштита на коските. Само еден кромид содржи околу 20% од препорачаната доза на витамин К и околу 2% од витамин Ц. Двата се важни за густина на коските и јачината. Недостатокот на овие витамини ја зголемува можноста за појава на остеопороза и кршење.

Види

Руската билкарка Елена тврди: Три „плевели“ се дар од Бога и го лекуваат целото тело (рецепт)

Руската билкарка Елена Федоровна Зајцева тврди дека најобичниот плевел може да не спаси од бројни …