06.12.2023
Почетна / Градина / Пет намирници што ќе ви дадат повеќе енергија наутро од кафето

Пет намирници што ќе ви дадат повеќе енергија наутро од кафето

Црно чоколадо

15 грама темно чоколадо наутро совршено ќе ви помогне да се разведрите и да ги разбудите своите ментални способности. Од темното чоколадо, сите ваши функции се активираат и ќе бидете весели и полни со елан.

Ореви

Во текот на еден ден, можете да си дозволите до 15 ореви. Тие се богати со протеини, корисни масти, витамини и минерали, а покрај тоа содржат есенцијални аминокиселини потребни за работа на мозокот и имунолошкиот систем. Оревите не ги јадете на празен стомак, но со нив можете да направите и фил за палачинки, да ги ставите во омилената каша или напиток.

Види

Кактус Кралица на ноќта – Selenicereus

Кралицата на ноќта раѓа црвени плодови што се сметаат за вистински деликатес. Интересното име потекнува …