22.05.2024

ОД СРЕДИНАТА НА СЛЕДНАТА СЕДМИЦА НИ ДОАЃА ПРВИОТ ИЗРАЗЕН ТОПОЛ БРАН ОД АФРИКА: Се очекуваат температури и до 35 степени

Метео прогноза на Славчо Попоски: На повидок ни е и првиот поизразен топол бран од Африка, а тој барем според моменталните следења и наблудувања ни доаѓа од средината на следната седмица, а особено за време на следниот викенд. Тогаш температурите на многу места низ Македонија температурите ќе се искачуваат до …

Повеќе »

Што да внесете во почвата за да достигнете брз раст и квалитет?!

При продолжување на вегетацијата на овошни дрвја и неколку видови на бобинки, азотот е од суштинско значење за брзиот раст и формирање на овошје со подобар квалитет. Нитрат на амониум се препорачува за пролетно хранење. Амониум сулфат треба да се користи на алкални почви. За кисели почви, соодветни азотни ѓубрива …

Повеќе »

Дали знаете како женскиот орел го избира таткото на нејзиното потомство?

Женката орел го бира своето потомство на многу интересен начин. Таа раскинува гранче од дрво, го зема во клун, се крева на голема висина и започнува да кружи со гранче во клунот. Таа ја фрла повторно оваа гранка, мажјакот повторно ја фаќа и ја носи, и таа повторно ја фрла …

Повеќе »

Кокошките несат јајца како луди ако им дадете лути пиперки

Придобивките од лути пиперки кај луѓето се добро познати, но малкумина земјоделци знаат за нивните корисни ефекти кај животните. Црвениот пипер е познат по својот иритирачки ефект, кој целосно се должи на капсаицин. Тој ги иритира чувствителните нервни завршетоци и предизвикува затоплување, црвенило (хиперемија) и и го намалува воспалението. Како …

Повеќе »

Миризливата ружа го враќа гласот

Ружата е одличен цвет што освен убавината ни донира и здравје. По својот изглед тоа е повеќегодишно растение со сиво-зелена боја. Лисјата на растението се наредени едно по друго, долги се помеѓу 5 и15 см и се наоѓаат на рачки. Цветовите имаат бледорозова боја, а понекогаш се и бели. Нивните …

Повеќе »

ДЕНЕС ПОПЛАДНЕ И ВЕЧЕРВА ПОВТОРНО ВРНЕЖИ И ГРМЕЖИ: Се очекува ново локално невреме

Метео прогноза на Славчо Попоски: Нашата територија и денес ќе се наоѓа под влијание на влажна и на нестабилна воздушна маса од југозапад, која е поврзана со циклонската актиовност со центар над Медитеранот. Времето ќе биде променливо облачно и нестабилно, на повеќе места со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. …

Повеќе »

Жаботикаба е овошје познато како Бразилско грозје кое расте на дрво

Жаботикабата (Myrciaria cauliflora) е овошје познато како Бразилско грозје што расте на дрво. Припаѓа на семејството Миртови, а името го добило по бразилскиот град Жаботикаба. Ова растение е едно од најценетите овошни дрва кое го има во Југоисточните делови на Бразил, Боливија, Парагвај и Северна Аргентина. Ова вечнозелено дрво расте до …

Повеќе »

Одлично дејство на габите алги – Тие лекуваат и рак!

Габите алги уште ги нарекуваат морски кристали, бидејќи личат на нив. Тие се полни со лековити состојки во водната средина во која живеат. Чудесната сила на габите алги е позната од пред стотици години. Тие помагаат при стомачни и нервни проблеми, кожни болести, дури лекуваат рак. Ако страдате од висок …

Повеќе »

Забниот камен веднаш ќе падне: Чувајте ја оваа смеса во уста 60 секунди

Можете да земете кокосово масло, да го задржите 60 секунди во устата и потоа да го плукнете и да исплакнете. Втората опција за каменецот од забите да исчезне, е да измешате неколку капки масло од нане и лимон и исто така и ова да го држите 60 секунди. Каменецот исто …

Повеќе »

Пет рецепти за чистење на црниот дроб

Дали некогаш сте го прочистиле црниот дроб? Ова е исклучително важен орган. Тој е одговорен за детоксикацијата на телото од сите загадувачи во храната што ја консумирате како алкохолот и пржената храна. Црниот дроб има способност да се регенерира. Меѓутоа и покрај оваа способност не значи дека не можете некако …

Повеќе »