14.06.2024

Пет раси на кучиња за ладна клима

Кои се 5 раси на кучиња за ладна клима Сибирскитe хаски Ова е една од најпопуларните раси што се чувствува одлично во студот. Со боја на очите кои се движат од кристално сина до кафеава, па дури и разнобоена, хаските се елегантни и силни кучиња. 2. Бернско планинско куче Бернес …

Повеќе »

Профитабилни култури за мали градини

Некои од нив се традиционални, но ако не сте ги пробале порано, време е. Шафран Овој зачин има историја во нашата земја. Искористете го искуството на луѓето кои со години го одгледуваат и издвојуваат место за шафран на вашата градина.

Повеќе »

Интересни факти за бамбусот: првото растение повторно засадено во Хирошима по атомската експлозија во 1945 година беше бамбусот

Бамбусот е зимзелено повеќегодишно растение од фамилијата тревни, едно од најбрзорастечките растенија и практично единствената храна за пандите. Што друго е интересно за ова растение? 1. Ако мислевте дека бамбусот е дрво или грмушка, се лажете, бамбусот е всушност трева. 2. Бамбусот брзо расте, забележано е дека може да порасне …

Повеќе »

Морските коњчиња – Бебињата на свет ги носи машко, а не женско, што е единствен случај на планетава

Морските коњчиња се многу интересни суштества. Бебињата на свет ги носи машко, а не женско, што е единствен случај на планетава. Освен тоа, тој е постојано гладен, немаат ниту заби, ниту стомак, но неговата глад е посебна ловечка техника. Морските коњи се риби, иако не личат на другите членови на …

Повеќе »

Кадупул (Кралица на ноќта) – Цвет што цвета само една ноќ

Љубителите на растенијата го сметаат ова за еден од најубавите, но и најкраткиот животен век. Тоа е „кралицата на ноќта“. Многу редок бел цвет кој расте главно во Шри Ланка, а само малку луѓе имаат можност да го видат. Расте во земји со топла клима како Мексико, Венецуела, Тексас. Туристите …

Повеќе »

(Рецепт) Што може да излекува кората од мандаринa?

Покрај тоа што мандарините се вкусни тие се и лековити. Сезона е на мандарини, се јадат во големи количества и во споредба со другото овошје, не се скапи. Тоа што, меѓутоа, речиси сите го правиме е што ги фрламе корите од мандарини, а тие може да ни помогнат да не …

Повеќе »

Воздухот станува сериозна опасност за вашето здравје – Неколку причини за чување на цвеќе во домот

Воздухот денес во просториите во кои живееме и работиме ни станува сериозна опасност за здравјето. Но знаете ли дека присуството на одредени билки го намалува внатрешното загадување и воспоставува еко-баланс во домот? Внатрешното загадување на просториите е предизвикано со комбинација на разни фактори – штетните состојки кои ги има во …

Повеќе »

17 растенија кои ќе ви помогнат да ослабете

Преку правилно употребување на овој рецепт телесната тежина паѓа од 7 до 8 килограми за месец. Ова се случува без мачење организмот, без да се гладува, без вонредни физички оптоварувања. Методот постигнува регулирање на размената на материите. Еве во што се состои препораката: 1 ДЕН. Рано наутро се зема растворено …

Повеќе »

НЕДЕЛНА АНАЛИЗА НА ВРЕМЕТО: Ни следува значително потопла седмица – Температурите ќе бидат невообичаено високи за овој период од годината!

Метео анализа на Славчо Поповски: Под влијание на топла воздушна маса која продира од северните предели на Африка кон нашите краишта, во седмицата која е пред нас ќе имаме стабилно, суво и невообичаено топло време за овој период од годината со многу сонце и многу малку облаци. Температурите ќе бидат …

Повеќе »

Тука сè е можно: Во манастирот во Зрзе изникна цвет од самата карпа (Фото)

Манастирот Св. Преображение или попознат како манастир Зрзе, се наоѓа околу 25 км западно од Прилеп. Подигнат е на една рамнина над селото Зрзе. Од сите страни е опколен со дабова шума, со отворен поглед кон Пелагониската рамнина. Кога ќе пристигнете во манастирот на самиот влез има голема порта. Поради …

Повеќе »