07.12.2023

Зошто никогаш не треба да убиете куќна стоногалка ако најдете внатре во вашата куќа

Стоногалките често се појавуваат на темни, влажни места. Често, некој ги наоѓа во бања или подрум, и речиси секој веднаш би сакал да ги смачка или да ги убие. Некои од работите што ги прават стоногалките толку страшни за употреба се она што ги прави ефективни алатки против други штетници. …

Повеќе »

Оглас од Босна: Еве што таа му нуди на секој маж кој ќе реши да живее со неа на село

„Веќе некое време сум сам на мојата фарма, моите родители починаа минатата година, јас сум осамена, па се решив на овој потег. Многу ретко излегувам, бидејќи немам време, уморна, едвај чекам да легне мракот и да се одморам. Барам партнер, некој што сака да се ожени со мене, некој што …

Повеќе »

Важен совет: Ако ве касне оса или пчела – ова ќе ве спаси од болка и отоци!

Со доаѓањето на летото пристигна и сезоната на убоди од различни инсекти меѓу кои најголема опасност шират осите и стршните. Следниот совет го проширил еден пчелар, а кој го пробал ги знае резултатите. Според советите кои ги даваат пчеларите, може да си помогнете многу лесно ако имате андол или аспирин …

Повеќе »

Aко освен ова растение, дома имате деца или домашни животни, најдобро е да се разделите со него

Дифенбахијата е она “со големите листови и белите флеки” популарно растение, кое многу од нас го имаат во своите домови. Тоа е убаво, расте брзо и го разубавува секој агол на домот. Но, ако освен растението, дома имате деца и домашни животни, најдобро е да се разделите од него. Во …

Повеќе »

Рибата циклид „Pelvicachromus taenitus“ може да гледа топлина

Научници од Универзитетот Бон изјавувиле за весникот „Naturwissenchaften“ дека рибата циклид „Pelvicachromus taenitus“ има способност да гледа топлина. Тоа според експертите им овозможува и да го лови пленот во плитките топли води. Некои видови на змии се сметало дека го ловеле пленот на сличен начин како рибата циклид, но тоа …

Повеќе »

Роботи произведуваат зелена салата во Јапонија

По отворањето во 2017 година огромната “фабрика за зеленчук” крај Кјото, Јапонија, ќе биде првaтa во светот во која нема да работат земјоделци. Роботи ќе садат семиња на салатите, ќе ги пресадуваат, ќе го одгледуваат зеленчукот и автоматски ќе го транспортираат до линија за пакување, каде што ќе биде подготвен …

Повеќе »

Ова куче секој ден влегува во автобус, а кога ќе ја дознаeте причината за тоа …

Секое утро, едно многу независно кученце, наречено Еклипса, си ја напушта само својата куќа. Таа оди на мисија: да појде во кучешкиот парк во центарот на Сиетл, САД. Со текот на годините, Еклипса станала миленик на сите кои патуваат со јавниот превоз во Сиетл, поради нејзината самостојност. Ова прекрасно кученце, …

Повеќе »

Сладок сон со помош на растенијата според фенг шуи

Фенг шуи е античка кинеска вежба, која помага целиот наш живот. Тогаш се верува дека ставени во одреден ред, предметите во домот, различните делови на декорација, можат да ни донесат благосостојба, здравје, среќа, и многу позитивни емоции. Или со други зборови – тоа е хармонијата во домот, која можеме сами …

Повеќе »

Дали може да дислоцирате гигантско дрво? (Видео)

Дали може да дислоцирате гигантско дрво во градовите? Секако дека да. Тоа претставува голем предизвик за хорикултурните експерти и одлична идеа за да се заштити самото дрво. Компанијата Environmental Design веќе 40 години успешно ги пресадува најголемите дрвја во САД. Погледнете една од нивните успешни акции:

Повеќе »