14.06.2024

Видот може да зајакне со овој народен рецепт

Голем процент од луѓето во своетот имаат проблем со видот. Видот може да се зајакне со намирници кои содржат витамин А, како што е морковот. Она што исто така може да помогне е природниот сок од боровница. Освен тоа, постои и уште едно решение, а тоа е алое верата. Тааможе …

Повеќе »

CO2 – лек за поголеми приноси

Употребата на јаглеродниот диоксид во пластеничкото и оранжериското прозводство претставува една од специјалните мерки за нега на расадот. Стручните лица го сметат за еден од посебните начини за ѓубрење на зеленчукот и на цвеќињата кои се одгледуваат во заштитен простор. Растенијата за фотосинтеза го користат јаглеродниот диоксид, кој во воздухот …

Повеќе »

Дрвото кое крие морничава тајна: Никој не може да го пресече проколнатиот даб – секири се кршеле, и пили се расипувале

Многу луѓе се обиделе да го пресечат “проколнатиот” даб, но секирите и моторните пили не му можеле ништо. Оук Хемок паркот во градот Порт Сент Луси во сојужната американска држава Флорида денес е омилено место за туристите, но стариот даб кој се наоѓа во паркот, крие морничава тајна, пишува Маркукуле. …

Повеќе »

НАЈАВА: Покрај силниот јужен ветер, следува и валкан дожд!

Метео прогноза за Славчо Попоски: Изминатата ноќ бевме сведоци на многу силен ветер од јужен правец, предизвикан од длабок циклон со центар над Џенова. Силниот ветер ќе продолжи до крајот на денешниот ден и локално ќе достигнува брзина од над 60/70 км/час. Под влијание на влажен воздушен бран, особено кон …

Повеќе »

Еден од најпочитуваните PEARL JAM трибјут бендови во регионот ќе настапи во Скопје

На 29.03.2024г. во клубот Станица 26 ќе имате можност да гледате еден од најпочитуваните PEARL JAM трибјут бендови во регионот. Бендот Epidemic е создаден во 2017 година во Нови Сад како музички проект фокусиран на гранџ музиката, со посебен акцент на наследството на бендот Pearl Jam. Бендот го сочинуваат талентирани …

Повеќе »

Поврзаност на градинарството со јогата

Дали знаете дека јогата е тесно поврзана и со градинарството. Всушност доколку се применува во градинарството дава одлични резултати. Кога градинарите или кога вежбате јога, потребно е да обрнувате внимание на тоа што го правите. Фокусирањето во градината ви овозможува еден вид комуникација помеѓу себе, природата и самите растенија. Тоа ви …

Повеќе »

Ве боли заб? Од овој природен лек ќе прекине болката за само неколку секунди!

Забоболката има незгодна навика да не погоди ненадејно и најсилно во неочекувано време, обично на сред ноќ или кога сме оддалечени на километри од најблискиот заболекар. Но, за оваа непријатна болка постои одличен домашен лек, кој делува како антисептик и анестетик. Спасот за непријатната болка во забите е каранфилчето, зачин …

Повеќе »

Кои се придобивките од хималајската сол

Пред околу 200 милиони години имало кристализирана морска сол, покриена со лава. Оваа сол е заштитена од секаков вид загадување, опкружена со бескрајни снегови и дебели мразови. Многу стручњаци веруваат дека розовата хималајска сол е најчистата сол која постои на Земјата. Хималајската сол ги содржи истите 84 минерали и елементи …

Повеќе »

Со оглед на тоа дека сме пред голем влажен воздушен бран, погледнете колку дожд ќе наврне во вашето место!

Метео прогноза на Славчо Попоски: Феноменот “Ел Нињо” под чие влијание сме во моментов и истиот носи потопло време, и секако ни донесе вистинска пролет во февруари, во срцето на зимата, а тој ќе продолжи се до крајот на летото или почетокот на есента, кога ни започнува ладниот феномен “Ла …

Повеќе »

ТОПЛИОТ ФЕНОМЕН “ЕЛ НИЊО” НА НАЈАКО: Се до крајот на оваа зима натпросечно топло без екстремни студови, но со почести врнежи!

Метео прогноза на Славчо Попоски: Феноменот “Ел Нињо” под чие влијание сме во моментов и истиот носи потопло време, и секако ни донесе вистинска пролет во февруари, во срцето на зимата, а тој ќе продолжи се до крајот на летото или почетокот на есента, кога ни започнува ладниот феномен “Ла …

Повеќе »