07.12.2023

(ВИДЕО) Погледнете ги најневеројатните хибридни животни кои навистина постојат

Мислиме дека сме виделе се!. Барем кога станува збор за животните… Но, во стварноста и’ не е баш така бидејќи има и некои „хибриди“, односно животни кои се едно но всушност две…Како на пример тело на слон но со глава на гепард… Погледнете:

Повеќе »

(ВИДЕО) Какво чудовиште фатиле: Мислеле дека џиновска змија голтнала теле, но во утробата нашле нешто многу полошо!

Во Нигерија селаните убиле џиновски питон за кого верувале дека изел теле, но кога го распориле следел шок. Тие го убиле огромниот влекач бидејќи верувале дека им ја јаде стоката, меѓутоа, се испоставило дека питонот носел десетици јајца. Кога го распориле извадиле многу јајца кои во оваа држава се сметаат …

Повеќе »

Босилек – кралската билка полна со здравје

Босилекот е познат низ целиот свет, a неговите сјајно зелени, миризливи и нежни листови го прават извонредно растениe кое ни стои на располагање за многу разни примени и секогаш е во служба на здравјето… Се користи во католичката и православната црква, го има во секој дом, во Италија го нарекуваат …

Повеќе »

Урмите се богати со железо, калиум и се одлични во борбата против холестеролот

Тоа е неверојатен производ кој ја одржува вашата линија и ги решава најчестите проблеми со варењето на храната. Доколку им веруваме на научните истражувања, урмите се одлична храна која ќе ве заштити од кардиоваскуларни болести. Користењето на урмите во исхраната, нуди многу здравствени придобивки. Ова се само дел од нив:

Повеќе »

Видео ги открива првите 21 дена од животот на пчелите

Овој инспиративен клип е на фотографот Ананд Варма кој ги доловува првите 21 дена од животот на една пчела, пишува списанието. “Објекти”. Пчелите опрашуваат 1/3 од светското производство на храната и културите, но се загрозени од паразитите Varoa destructor. Варма ја има задачата да го документира процесот. Погледнете:

Повеќе »

Титан Арум e најголемо соцветие во светот

Аморфофалус титанум или Титан Арум (Amorphophallus titanum), може да се сретне во Индонезискиот остров Суматра и делови на Филипините. Може да достигне височина од 3 метри и достигне тежина од околу 50 килограми. Процветувањето на овој таканаречен „леш – цвет“ е пропратено со јак, ужасен мирис кој привлекува лесно инсекти …

Повеќе »

Ванчо Стојмирски од Делчево улови сом тежок 80 килограми во Калиманско Езеро

Спортскиот риболовец Ванчо Стојмирски од Делчево улови сом тежок 80 килограми во Калиманско Езеро. „Сомот кој е позната езерска риба го фатив на Калиманско Езеро. Должината му е 2,4 метри, а тежок е 80 килограми, иако на вагата покажува 82,05 кг. Тоа е поради садот во кој е ставен на …

Повеќе »

Како букетите да живеат подолго?

За да ги зачувате букетите подолго време, мора да имате предвид неколку правила со кои ќе ве запознаеме. Трајноста на цвеќињата зависи од видот, сортата, како и од голем број на други фактори. Цветовите или соцветијата на некои декоративни растенија, отсечени како пупки, имаат способност да се отвораат по ставањето …

Повеќе »

„Уфрлете ја диетата“ во петта брзина: Едноставен напиток од само три состојки

Овој напиток уфрлете го во вашиот план на исхрана, посебно ако сте на диета. Резултатите бргу ќе ве воодушеват. Овој напиток има и ефект на детоксикација така што на својот организам ќе му помогнете и да се ослободи од токсините и да ја забрза својата работа. Потребно е: 300 мл …

Повеќе »