13.04.2024

Градинарство во Зима

Со оглед на последните временски заладувања ќе се потрудиме да ви понудиме неколку совети како да уживате во вашето хоби и во време на ниски температури. Кога градинарството претставува ваше хоби зошто не би пробале да го направите што по авантуристичко. За да не настане забуна под авантуристичко градинарство се …

Повеќе »

Четири чекори како да презимите цвеќиња

4 чекори за презимување цвеќиња Време е да ги отстраните цвеќето од балконот и градината, но пред тоа ви треба малку подготовка на самите цвеќиња за да не доживеат стрес. Еве како да презимувате цвеќиња. Климатизирајте ги цвеќињата Добро е да се остави цвеќето надвор што е можно подолго, но …

Повеќе »

НАЈАВА ЗА НОВ СТУДЕН БРАН: Тој носи сув студ и силен северен ветер (над 60 км/час)!

По краткотрајниот пораст на температурите и попуштање на студот, веќе за време на овој викенд, како и во почетокот од следната седмица, нашата територија ќе биде зафатена од нов студен бран од север, но овој пат без некои обилни врнежи. Само во сабота особено на планинските места ќе има услови …

Повеќе »

Кактус Мамаларија – Mammillaria

Животниот циклус на мамилариите се совпаѓа со сезоните во нашите краеви. Во периодот на раст – од пролет до доцна на лето, растенијата се полеваат умерено. Важен услов е да се засадат во лесна песочна почва и да бидат сместени на сонце. Повеќето видови во зима сакаат да “заспијат” на …

Повеќе »

Љубовната магија на собните растенија

Веќе е докажано дека собните растенија и цвеќиња може да имаат позитивно влијание врз семејството. Ви нудиме да го наполните своето живеалиште со атмосферата на љубовта, кое го лачат растенијата. Меѓу нив се розите од сите бои, а исто така и розовите цвеќиња. Растенијата исто така, ќе ви помогнат да …

Повеќе »

Еве какво време не очекува до крајот на оваа недела

Следува период на стабилно и суво време, а студот полека ќе попушта. Само утрe ќе има повеќе облачност во Македонија и ќе има услови за слаби локални врнежи од дожд на пониските места, додека на планините над 1500 метри надморска височина ќе провејува снег, информира Попоски. До крајот на оваа …

Повеќе »

Кочанските пожарникари спасија двомесечно куче од каналското корито

Спасители во вистинска смисла на зборот – тоа се пожарникарите од Територијаната противпожарна единица – Кочани кои освен класичните интервенции за гасење на пожари и спасување на човечки животи, неретко интервенираат и во спасување на заглавени домашни и напуштени миленици, информира Гласно. Таков беше случајот и денеска кога мирното попладне …

Повеќе »

Зимската градина дома

Зимската градина е најголемото разубавување, што може да се направи во една куќа. Таа дава еден неверојатен амбиент на куќата и во урбаната средина и во природата. Зимската градина создава директна врска на куќата со животната средина, а истовремено е одлично разубавување на куќата. Со зимската градина се додава дополнителен …

Повеќе »

Хидропоничен систем: Од урбан земјоделец до органски зеленчук во текот на целата зима

Хидропоникс е метода на одгледување на растенија во вода која е богата со хранливи состојки и без употреба на почвата. Од високо-технолошкиот урбан земјоделец, денес може да расте свеж, органски зеленчук преку целата година во контејнери. Ова претставува голем чекор во науката,а од особено значење е за потрошувачите кои сакаат …

Повеќе »