14.06.2024

После три години го пронашол своето куче: Еве дел од нивната средба

Кучето на еден човек исчезнало пред неколку години. Тој движејќи се во градот каде што живеел после цели три години успева да го пронајде на улица. Погледнете го моментот на следната страна кога се нашле еден со друг:

Повеќе »

Омилените зеленчуци и овоштијa ја штитат кожата и ја прават сјајна и здрава

Конумирањето на најмалку три порции овошје и зеленчук дневно, вклучувајќи моркови, зелка и киви, ја штити кожата и ја прави здрава, сјајна и со рамномерен тен. Во студијата истражувачите од Универзитетот “Св Ендрјус “утврдуваат дека потрошувачката на киви, моркови и зелка ја подобрува пигментацијата и тенот на кожата. Тие проценуваат …

Повеќе »

ДЕНЕС И УТРЕ ВО МАКЕДОНИЈА МАКСИМУМОТ НА ТОПЛОТНИОТ АФРИКАНСКИ БРАН: Очекуваме температури до 40, 41 степен

Метео прогноза на Славчо Попоски Во Македонија денес и утре го очекуваме максимумот на овој топлотен бран од Африка, па така денешниот и утрешниот ден кај нас ќе бидат најтоплите денови досега оваа година. Температурите насекаде ќе надминуваат 30 степени, тие на повеќе места ќе се искачуваат и до околу …

Повеќе »

АКТУЕЛНА МЕТЕО НАЈАВА: Покрај многу високите температури и Сахарската прашина и песок, денес попладне се очекува дестабилизација на атмосферата, можно е невреме

Метео прогноза на Славчо Попоски: Покрај многу високите температури на воздухот кои се над просекот за месец јуни, но и покрај Сахарската прашина и песок која предизвикува многу мачно и спарно време, денес попладне и тоа поради влијанието на циклонот кој е западно и северозападно од нас, поточно над северна …

Повеќе »

Маслото од ова растение e одлична храна за вашиот мозок

Маслото од нане има широка примена за здравјето на луѓето. Еден од најстарите хербални лекови кој се користи во традиционалната медицина е маслото од нане. Вкусот на мента за многу луѓе е вкусен и пријатен. Маслото од нане содржи омега-3 масни киселини и затоа е добар за мозокот. Денес маслото …

Повеќе »

Пиперките го подобруваат имунитетот и слабеат успешно

Нутриционистите редовно говорат околу внесувањето на овоштијата и зеленчукот. Една голема препорака од нив е пиперката. Тој содржи голема количина на вода, дури 90%, и многу мала калориска вредност. Има само 20 калории во 100 гр пиперки. Богата е со витамин Ц, па според количината на овој витамин која ја …

Повеќе »

Како успешно да лекувате синуси

Овие билни напивки лекуваат синусит и дишењето станува подобро. Синузитис е воспаление на околоносните шуплини (синуси). Се појавува најчесто од вируси и бактерии, но може да биде предизвикан и од алергии, од повреди, а многу ретко и од печурки. Синузитисот е инфекција на горните дишни патишта, која најчесто се јавува …

Повеќе »

Дудинка – Ги зајакнува бубрезите, го чисти црниот дроб, ја подобрува крвната слика!

Црницата или дудинката е малку заборавено, но вкусно овошје кое расте поединечно засадено или диво. Во нашиот регион среќаваме црни, црвени и бели сорти, додека во светот ги има околу стотина. Од сите сорти, црната црница е најароматична. Ова овошје расте на истоименото листопадно дрво од семејството Морус, чии листови …

Повеќе »

Сопругот засадил цело поле со цвеќиња, за неговата слепа жена да може да ги мириса

Кога неговата сопруга го изгубила видот, еден фармер посадил илјадници мирисни цвеќиња околу нивниот дом, за да се вратат заедно од тагата.           View this post on Instagram                   Loving Husband Spends 2 Years Planting Thousands Of Flowers …

Повеќе »

Домашно ѓубриво за орхидеи – за 14 дена почнуваат да цветаат

Сигурно секој сопственик на убави орхидеи мора да се соочи со следнава ситуација кога омиленото растение упорно одбива да цвета, а има многу светли зелени листови и расте добро. Во овој случај треба да му помогнете на вашиот домашен миленик и да го стимулирате неговиот цвет. Еден од начините да …

Повеќе »