06.12.2023

Не ја фрлајте лушпата од кромидот! Кога ќе дознаете зошто и вие ќе почнете ја користите

Кромидот и другите делови од кромидот што обично ги фрламе содржат моќен коктел соединенија кои се корисни за здравјето, велат научниците од универзитетот во Мадрид. Највисокиот, целосно исушен или затемнет слој на кромид содржи голема количина на растителни влакна и флавоноиди, а тврдиот дел од неговите корени што ги сечат …

Повеќе »

Како да подготвите кашкавал без конзерванси, стабилизатори и бои

За да подготвиме домашни млечни производи, прво ни треба квалитетно млеко. Готвењето обично ги плаши младите и неискусните домаќини, но излегува дека не е толку комплицирано како што првично изгледа. Домашен кашкавал, сирење, урда, јогурт и други вакви производи не се само повкусни од оние што ги купуваме во продавницата, …

Повеќе »

Калинката е античко растение кое можете да си го одгледувате дома

Калинката е античко корисно растение, свето за многу цивилизации. Семето се сметало за симбол на плодноста. Потекнува од Азија, од каде е пренесено на Балканскиот Полуостров. Калинката е дрво или грмушка. Грмушката има бодливи гранчиња, а дрвото достигнува 3,5-4 м и дијаметар до 40 см без боцки, со кафеава испукана …

Повеќе »

Какво време да очекуваме утре и следните денови

Во Македонија и понатаму продолжува сушниот период и без врнежи. Сепак утре локално и повремено облачноста накратко ќе се зголеми и ќе има услови за сосема слаб и краткотраен дожд, по што продолжува стабилното и сончево време, прогнозира Попоски. Наутро температурите на повеќе места ќе се спуштаат под 10 степени, …

Повеќе »

Кога луѓето дознаат, веднаш го исфрлаат: Ова е растение што може да убие дете за 1 минута

На прво место, да внимавате на децата. Кога ги оставате дома на некој кој гледа нив, треба да им обезбедите безбедна средина, каде што можат да си играат. Ова растение, кое се наоѓа во домовите и канцелариите е крајно опасно! Тоа потекнува од Кенија, Руанда и Уганда. Содржи смртоносен отров, …

Повеќе »

Ве мачи хронична кашлица? Овој рецепт може да ви го реши проблемот!

Благодарение на моќните својства на медот и бананата , ќе се решите од болното и воспаленото грло, кашлицата, а дури и стомачните проблеми. Состојки: 400 мл зовриена вода 2 средни банани со црни точки 2 лажички мед Подготовка:

Повеќе »

Какви промени се случуваат откако изедете печен лук?!

Препорака е да се изедат барем 4 печени чешниња лук дневно. Како се пече лукот: се чистат главиците од надворешната лушпа и се засекува малку при врвот. Главиците се редат во огноотпорен сад. Врз секој лук се става по една супена лажица маслиново масло. Одозгора се наросува со морска сол …

Повеќе »

Здрава диета: Диета со јаболкa или здраво губење килограми

Диетата заснована на три јаболка дневно ја смислила американската нутриционистка Теми Флин. Нејзина идеа е да се јадат задолжително по три јаболка дневно, односно по едно пред секое главно јадење, доручек, ручек и вечера. Таа уверува дека со ваквиот начин на исхрана може да се ослабне по еден килограм секоја …

Повеќе »

Пријателство до крајот на животот: Горан пред 40 години спасил желка и оттогаш станале неразделни, Мики не се одвојува од него

Желката Мики, додека слободно ја истражува околината и шета низ паркот, носи црвено знаме за да биде секогаш видливо за неговиот сопственик Горан, како и за другите посетители на паркот. Нивната заедничка приказна трае веќе 40 години. -Отидовме со другари во Бобовац, Стари град, и некои деца, не знам од …

Повеќе »

Дива тиква (Bryonia alba L.)

Дивата тиква можеме да ја сретнеме низ целата земја. Таа расте на влажни места, во грмушките и на места до 1000 метри надморска височина. Корисен дел се корените, кои се вадат во есен. По чистењето се сушат на сенка или во машина за сушење алишта. Во својот хемиски состав корените …

Повеќе »