07.12.2023

Градинарскиот центар Хорти Експерт МК хортикултурно ја уредуваше амбасадата на САД во Приштина

Градинарскиот центар Хорти Експерт МК е водечка компанија кај нас која нуди широк асортиман на производи и услуги од областа на хортикултурата. Нивниот тим е специјализиран за дизајн и изведба на хортикултурното и партерното уредување на дворови, паркови и други видови приватни и јавни површини. Тие досега имаат изведувано одлични проекти …

Повеќе »

Лидери во хортикултурата: Во Хорти Експерт МК можете да купите маслинка стара над 400 години

Маслинките се еден од даровите на природата, од кои се извлекува драгоцено маслиново масло. Зејтинот го намалува холестеролот и има уште еден куп корисни својства во кулинарството и козметиката. Листовите на маслиново дрво се исто така многу вредна суровина за нашето здравје. Маслиновото дрво најчесто се наоѓа во медитеранските земји, …

Повеќе »

Нови садници во Хорти Експерт МК – Ви ја претставуваме Azalea Japonica

Azalea japonica е мала грмушка која обезбедува зимзелен, грмушки раст. Нејзината привлечност, сепак, е масивното расцутување на многу убави цвеќиња кои се движат од розова до црвена, виолетова и бела боја. Mоже да порасне до 1,5 – 2 метри, во зависност од видот. Важно е да не ја изложувате прекумерно …

Повеќе »

Популарната Photinia почна да го покажува својот сјај и колоритност

Фотинијата „Photinia“ е популарна зимзелена грмушка со светли зелени лисја, а додека се млади пуштаат црвени ливчиња. Најпознат е “Црвениот Робин”, кој често се сади како грмушка или во вид на украсно дрво. Кај нас можете да ја најдете и купите од расадникот Хорти Експерт МК. Таа може да расте …

Повеќе »

Пакомак: До крајот на 2025 ќе поставиме над 400 повратни Вендинг машини низ земјава

Процентот на граѓани кои го селектираат отпадот расте од година в година, што значи дека расте и еколошката свест кај граѓаните! Недостасуваат уште посебни контејнери, и нови алтернативни начини за селектција на отпадот. Според Пакомак: Треба да има доволно контејнери за селекција на отпадот на улиците, или барем по еден …

Повеќе »

Хорти Експерт како и секогаш така и оваа пролет со најголема понуда на растенија

Пролетта е идеален период за хортикултурно уредување на дворовите. Главната задача на расадникот за украсни дрвја и грмушки е производство на здрави и витални садници, со правилно оформена крошна, стебло и корен за потребите на пејзажната архитектура и хортикултура. Хорти Експерт како и секогаш така и оваа пролет со најголема …

Повеќе »

Осум чешниња лук и еден литар вода – Еве што потоа ќе се случи со вашето тело

Научно е докажано дека лукот ги убива бактериите, го намалува крвниот притисок и  ги намалува липидите во крвта, пишува Актуелно24. Некои истражувања покажуваат и дека лукот може да го подобри имунитетот, а ги успорува и растот натумор. Оваа напивка се пие 7 дена, се употребува ако почнат знаци на настинка, …

Повеќе »

Зголемено производството на месо и јајца, намалено на кравјо млеко

Во 2021 година се произведени 326 523 илјади литри кравјо млеко, што е за 19.4 % помалку во однос на 2020 година, соопшти Државниот завод за статистика. Зголемување , пак, на производството во 2021 година е забележано кај овчото млеко за 29.3 % и кај козјото млеко за 6.2%. Вкупното …

Повеќе »