Почетна / Градина / Оревите се најкорисните јатки

Оревите се најкорисните јатки

Оревите се најкорисните јадки, соопшти агенцијата BBC, повикувајќи се на американски научници, кои повикуваат оревите да присуствуваат повеќе во нашата секојдневна храна.

Во принцип сите ореви се корисни за здравјето. Оревите сепак содржат повеќе антиоксиданси од кикириките, бадемите, лешниците. Д-р Џо Винсон од Универзитетот на Скрантон, САД, ја анализира количината на антиоксиданси во девет видови ореви и утврдил дека грст ореви содржат два пати повеќе корисни состојки од истото количество од сите други популарни јадки.<!–more–>

Антиоксидантите во оревите се два до 15 пати помоќни од витаминот Е, кој го штити телото од штетните природни хемикалии кои предизвикуваат болести.

Антиоксидантите се корисни, бидејќи ги запираат верижните реакции, кои ги оштетуваат клетките. Од претходните истражувања познато е дека во мали количини снегулките го намалуваат ризикот од кардиоваскуларни болести, ракот на дојка и на простатата, дијабетисот тип 2 и др.

Види

Фитонија – одлично растение за одгледување во терариум или во шише

Фитонијата е нискорастечко, почвопокривно растение со бујни зелени лисја, нашарани со мрежовидни бели, розеви, црвени …