22.05.2024
Почетна / Градина / Омилените зеленчуци и овоштијa ја штитат кожата и прават сјајна и здрава

Омилените зеленчуци и овоштијa ја штитат кожата и прават сјајна и здрава

Конумирањето на најмалку три порции овошје и зеленчук дневно, вклучувајќи моркови, зелка и киви, ја штити кожата и ја прави здрава, сјајна и со рамномерен тен.

Во студијата истражувачите од Универзитетот “Св Ендрјус “утврдуваат дека потрошувачката на киви, моркови и зелка ја подобрува пигментацијата и тенот на кожата. Тие проценуваат дека 3 порции овошје и зеленчук на ден во текот на 6 недели се доволни за да се постигне повеќе младински и здрав изглед на кожата.

Кивите како што знаеме се вистинска витамински бомба со докажани антиоксидантни и имуностимулирачки својства. Тој е еден од најбогатите извори на витамин Ц, како и на многу други витамини, минерали и корисни материи. Има многу повеќе витамин Ц од цитроните.

Исто така бананите содржат калиум. Добар извор се и на бета-каротин. Освен калиум, минералниот состав на кивите вклучува калциум, магнезиум, железо, хлор, сулфур и фосфор.

Морковите пример се полни со бета-каротин, кои имаат клучна улога за здравјето на нашата кожа. Малку жолтата нијанса на кожата се постигнува со доза на овошје и зеленчук кои содржат специфични пигменти или каротеноиди.

За да се постигне посакуваниот тен внатре е потребно зголемената потрошувачка на светлите овошје и зеленчуци да продолжи минимум 2 месеци, сметаат експертите.

Види

Домашен сируп што ја запира кашлицата

Овој домашен сируп се подготвува од состојки кои веќе ги имате во кујната, може да …