22.05.2024
Почетна / Градина / Вести / ОД СРЕДИНАТА НА СЛЕДНАТА СЕДМИЦА НИ ДОАЃА ПРВИОТ ИЗРАЗЕН ТОПОЛ БРАН ОД АФРИКА: Се очекуваат температури и до 35 степени

ОД СРЕДИНАТА НА СЛЕДНАТА СЕДМИЦА НИ ДОАЃА ПРВИОТ ИЗРАЗЕН ТОПОЛ БРАН ОД АФРИКА: Се очекуваат температури и до 35 степени

Метео прогноза на Славчо Попоски:

На повидок ни е и првиот поизразен топол бран од Африка, а тој барем според моменталните следења и наблудувања ни доаѓа од средината на следната седмица, а особено за време на следниот викенд. Тогаш температурите на многу места низ Македонија температурите ќе се искачуваат до околу 30 степени.

Во најтоплите централни и југоисточни предели од државава температурите се очекува да се искачат и до 35 степени.

Сепак и покрај ова, Атмосферата нема да биде во целост стабилна, па така и во текот на следната седмица се очекува попладневна локална нестабилност со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

Види

ВО ВЕЛЕСТОВО ОДБЕЛЕЖАН ДЕНОТ НА НАТУРА 2000

Вчера, во потенцијалното подрачје на Натура 2000 во близина на село Велестово во Националниот парк …