20.05.2022
Почетна / Градина / Вести / Нов вид на брокула ќе делува против рак

Нов вид на брокула ќе делува против рак

Научници од Велика Британија успеале да добијат нов вид на „beneforte,“ брокула и ќе делува најдобро против ракот, пренесуваат од AFP.

Брокулата ќе биде специфична по тоа што ќе има поголема количина на состојката „glukofaraninom“, а таа е широко позната и како помагател на кардиоваскуларните заболувања.

Брокулата оваа состојка ја соджи два до три пати повеќе од обичната брокула, а во контакт со црвената флора во активното соединение, „sulforafan“ ќе ги намалува хроничните воспаленија и ќе го спречува развојот на некои видови на рак.

Види

Сакаше да ја истепа неговата сопруга: Еве што направи кучето за да ја спаси

Сакаше да ја истепа својата сопруга: Погледнете на следната страна што направи нејзиното куче за …