Почетна / Градина / Вести / Народни рецепти за зголемување на растот на косата

Народни рецепти за зголемување на растот на косата

Многу луѓе имаат проблеми со растот на косата. Токму за нив имаме одлични вести! Постојат многу лесни методи кои ќе го стимулираат на природен начин растот на косата.

Друг продуктивен метод е сокот од сиров компир. Во соковник ставете 3 големи компири. Кон добиениот сок додадете малку вода, еден жолчка и лажиче мед. Добро промешајте и нанесувајте на влажна коса.

Оставете ја така 30 мин и измијте. Ова се прави еднаш неделно и нашиот совет е да не го прекинувате, бидејќи освен што косата ќе расте побрзо, таа ќе биде и прилично здрава. Резултатите ќе ги забележите уште после првите 3-4 недели.

И конечно ќе завршиме со својот магичен ефект на лукот и кромидот! 1 главица кромид и 4 чешниња лук ставете ги во 1 литар врела вода и почекајте 5-10 мин. Намокрете со неа скалпот и косата. Оставете така 15 мин, а потоа исплакнете со топла вода. Постапката се прави барем еднаш во седмицата. Ќе забележите како влакното станува погусто и елегантно. А по неколку месеци и косата ќе почне да расте многу побрзо.

Види

Земете парче лук, ставете го на фластер и залепете го на кожа! Еве што ќе се случи

Лукот е еден од најдобрите природни лекови кој може да се менува место класичните антибиотици. …