Почетна / Градина / Вести / Наместо кафе – Гуарана

Наместо кафе – Гуарана

Уште многу одамна, локалните племиња во Бразил одгледувале Гуарани. Растенијата и неговите плодови се користеле за лечење на бројни болести.

Некои и денес лекуваат дијареа, хипертензија, треска, мигрена невралгија, дизентерија. Гуараните уште се користат за лекување на болки, надминување на заморот, борба против предвременото стареење и детоксикацијата на крвта. Утврдено е дека таа е корисна за контрола на гасовите во цревата, диспепсија, замор и атеросклероза.

Употребата на Гуарани има позитивен ефект врз централниот нервен систем, особено како стимуланс и е одличен додаток на многу спортисти и луѓе кои се на диета, бидејќи го забрзува метаболизмот. Покрај тоа, ова растение има многу повеќе кофеин отколку кафето.

Гуараните денес наоѓаат широка примена кај енергетските пијалоци и безалкохолните пијалоци. Билката е исклучително корисна и при проблеми со срцевиот област. Таа помага за зајакнување и балансирање на работата на срцето.

Се користи и за чистење на крвта и дејствува против формирање на згрутчувања. Гуараните има корист како средство за спречување на топлотниот удар и други болести предизвикани од топлината. Ја намалува телесната температура во телото. Гуараните имаат аналгетичен ефект и е помага во борбата со прекумерната тежина.

Види

Кој зеленчук се сее прв – тие толерираат пониски температури

На почетокот на пролетта, веднаш штом може да се култивира почвата, првиот вид зеленчук се …