Почетна / Градина / Најздрава диета: Диета со јаболко или здраво губење килограми

Најздрава диета: Диета со јаболко или здраво губење килограми

– 1 јаболко
– Парче лосос на скара
– Зелена салата

Заедно со оваа диета докторот препорачува и 30 минутно редовно вежбање или трчање барем 4 пати неделно.

Кои се општите придобивки од оваа диета?

– Како што сигурно веќе знаете јадењето и барем едно јаболко дневно е од особена корист за вашето здравје.

– Јадењето три јаболки дневно ги намалува шансите за прејадување.

– Јадењето по три јаболки дневно делува превентивно против покачен холестерол и триглицериди во крвта.

– Диетата со јаболки промовира внесување на свежо овошје и зеленчук во организамот.

– Лесно може да се изведува без досадното броење на калории и строги режими на исхрана. Имајте во предвид дека горе понудената шема можете да си ја креирате според вашите можности и дека тоа е само приказ како би требало да изгледа.

– Оваа диета ја промовира физичката активност, па така, доколку повеќе физички сте активни поголем ефект и ќе добиете со диетата.

Види

Храна која доведува до предвремено стареење

Шпанскиот нутриционист Хелен де ла Фуенте Хидалго откри како да се избегне предвремено стареење. „Кога …