22.05.2022
Почетна / Градина / Најздрава диета: Диета со јаболко или здраво губење килограми

Најздрава диета: Диета со јаболко или здраво губење килограми

Диетата заснована на три јаболка дневно ја смислила американската нутриционистка Теми Флин. Нејзина идеа е да се јадат задолжително по три јаболка дневно, односно по едно пред секое главно јадење, доручек, ручек и вечера. Таа уверува дека со ваквиот начин на исхрана може да се ослабне по еден килограм секоја недела, но исто така нагласува дека сепак треба да се внимава и на храната која се внесува за време на главните јадења.
Што е главната идеја на диетата? Главната идеја на диетата со јаболки е пред секој главен оброк да се внесуваат растителни влакна кои ги има во јаболкото. Откако ќе изедете едно јаболко пред доручекот, нема да можете да внесете толку обилен оброк, а и желбата за јадење на благо ќе ви биде намалена.

Можеби сте скептични околу ова, но докторката експериментирајќи на своите пациенти утврдила особен успех со примена на оваа диета.

Флин нагласува дека треба оброците да не бидат обилни и да бидат со што помалку маснотии. Во прилог ви даваме шема како би требало да изгледаат оброците со примена на диетата со три јаболки на ден.

Доручек:

Види

Растението што достигнува раст од 60 метри во текот на една сезона

Кудзу е вид јапонски ползавец, главно употребуван при заштита на земјиштето од ерозија. Може да …