22.09.2023
Почетна / Градина / Моќта на ф’стаците – Какви тајни крие овој мал плод?

Моќта на ф’стаците – Какви тајни крие овој мал плод?

Секојдневно читаме за здравата страна на јаткастите плодови како оревите и бадемите, при што нивните „роднини” ф’стаците се неоправдано запоставени.

Овој мал плод, зелен од внатре, е моќен сојузник за забрзување на метаболизмот, голем непријател на лошиот холестерол и значителен помошник во забавувањето на процесот на стареење.

Ф’стаците се богати со антиоксиданси, витамин Е и влакна кои се од суштинско значење за нашето здравје.

Овој мал плод крие тајни кои се од неверојатно значење за нашето здравје.

Со консумирањето на ф’стаци за само неколку недели може да го намалите лошиот холестерол за неверојатни 20 проценти. Ова се должи на големиот број на антиоксиданси.

Ф’стаците се одличен извор на растителни влакна, во само 100 гр. се наоѓаат 10.3 гр. диетални влакна, кои

пак се од суштинско значење за забрзувањето на метаболизмот.

Е витаминот штити од одредени форми на рак. Може да го намали ризикот од појава на рак за дури 30 проценти.

Ф’стаците ја зголемуваат сексуалната моќ на мажите. Според едно неодамнешно истражување ф’стаците

ја зголемуваат сексуалноста на мажите за 51 процент за што се одговорни есенцијалните масни киселини.

Tие помагаат во создавањето на сексуални хормони и го зголемуваат протокот на крв во гениталиите.

Во ф’стаците има рекорден број на антиоксиданси кои се неопходни за регенерација на клетките и токму поради тоа фстаците се нарекуваат приреден ботокс. За борба против брчките се препорачуваат 5 до 10 ф’стаци дневно.

Види

Три растенија кои помагаат при воспалителни заболувања

1. Елевтерокок (Eleutherococcus senticosus), познат како руски или Сибирски женшен, е високо ценет во Русија …