06.07.2022
Почетна / Градина / Животни / Маторицата Шарена тежи околу 500 килограми и опраси 28 прасиња

Маторицата Шарена тежи околу 500 килограми и опраси 28 прасиња

Во шталата на Драган Мосиќ од селото Пружатовац близу Аранѓеловац, живее вистинската маторица која соборува рекорди.

Ова маторица го носи името Шарена и тежи над 500 килограми, но покрај феноменалната тежина носи и уште еден епитет на шампион.

Таа е можеби и маторицата со најмногу опрасени младенчиња, таа на свет донела 28 младенчиња, пренесува ,,Рина,,

“Таа припаѓа на старата сорта Јоркшир и е со нас неколку години. Досега донесе голем број прасиња во нашето домаќинство.

,, Многу сме радосни што ги има толку многу. Ова е голема среќа но и воедно голема обврска со која мора да се справиме, изјави сопственикот Драган.

Види

Тасмански ѓавол – животното кое јаде се што мрда

Тасманскиoт ѓавол јаде се што мрда. Името го здобил по ѓаволската сила и дрскост да …