22.01.2022
Почетна / Градина / Вести / Лукот има магична моќ: Еве осум огромни придовки од него

Лукот има магична моќ: Еве осум огромни придовки од него

7.Помага при воспаление на уво
Доколку имате воспалено уво, подгответе го овој едноставен и брз рецепт. Во лажица со маслиново масло ставете згмечено чешне лук и оставете го да стои околу еден час. Потоа капнете неколку капки во болното уво. Повторувајте ја постапката двапати дневно.

8.Помага во регулирање на хормоналните нарушувања
Лукот содржи голема количина на јод што го прави многу полезен во борбата против хормоналните нарушувања. Докажано е дека лукот е мошне ефективен во вакви третмани.

Сепак, овде не завршува списокот со болести и состојби за кои лукот е одличен лек. Некои од нив се бронхитис, маларија, треска, ангина, хемороиди, астма, главоболка, акни, гликемија, заболување на простатата и др. Лукот ја поттикнува работата на црниот дроб и желудникот, го подобрува варењето на храната а се користи и во козметиката.

Види

Облечен во црвена маица го разлути бикот: Еве како бикот успеа да го пробие кафезот

Облечен во црвена маица овој човек мислеше дека ќе биде во центарот на вниманието на …