Почетна / Градина / Лек / Лукот има магична моќ: Еве 8 огромни придовки од него

Лукот има магична моќ: Еве 8 огромни придовки од него

7.Помага при воспаление на уво
Доколку имате воспалено уво, подгответе го овој едноставен и брз рецепт. Во лажица со маслиново масло ставете згмечено чешне лук и оставете го да стои околу еден час. Потоа капнете неколку капки во болното уво. Повторувајте ја постапката двапати дневно.

8.Помага во регулирање на хормоналните нарушувања
Лукот содржи голема количина на јод што го прави многу полезен во борбата против хормоналните нарушувања. Докажано е дека лукот е мошне ефективен во вакви третмани.

Сепак, овде не завршува списокот со болести и состојби за кои лукот е одличен лек. Некои од нив се бронхитис, маларија, треска, ангина, хемороиди, астма, главоболка, акни, гликемија, заболување на простатата и др. Лукот ја поттикнува работата на црниот дроб и желудникот, го подобрува варењето на храната а се користи и во козметиката.

Види

Зошто и за кого е корисно зеленото кафе

Зеленото кафе всушност не е ништо повеќе од неизпечени кафе зрна. Зеленото кафе е производ, …