Почетна / Градина / Лек / Лукот има магична моќ: Еве 8 огромни придовки од него

Лукот има магична моќ: Еве 8 огромни придовки од него

3.Спречува опаѓање на косата
Поради високата содржина на витамини Е, Б6 и Б1, лукот може да ви помогне да имате квалитетна коса. Тој одлично го зајакнува коренот на косата, затоа, ако забележите опаѓање на вашата коса, слободно нанесете масло од лук на проблематичното место и оставете го да дејствува околу десетина минути. Повторете ја постапката неколку пати неделно и резултатот нема да изостане.

4.Го намалува ризикот од рак
Докажано е дека лукот значително може да го намали ризикот од рак. Овие својства лукот ги добива десетина минути откако ќе го излупите. Ваквите својства на лукот му ги дава состојката алицин која го спречува напредувањето на ракот. Високата содржина на сулфур исто така помага во борбата со малигните болести а го намалува и холестеролот во крвта.

5.Ја намалува забоболката
Доколку ве боли заб, земете едно чешне лук, згмечете го и нанесете го директно на болниот заб. Болката ќе се намали благодарејќи на неговите аналгетски и антисептички својства.

6.Го намалува чешањето на стапалата
Ако страдате од постојано чешање на стапалата треба да го направите следново: Земете топла вода и во неа додајте неколку чешниња лук. Држете ги стапалата во водата со лук околу 20 минути.

Види

Зошто и за кого е корисно зеленото кафе

Зеленото кафе всушност не е ништо повеќе од неизпечени кафе зрна. Зеленото кафе е производ, …