Почетна / Градина / Ловокрадец бил убиен од слон и изеден од лавови

Ловокрадец бил убиен од слон и изеден од лавови

Ловокрадец, за кого се претпоставува дека бил на лов за рог од носорог во Националниот парк Кругер во Јужна Африка, е убиен од слон, а неговите останки – изедени од лавови, пишува сајтот „Live Science“.

Приказната се претвори во нешто како убава бајка за корисниците на социјалните мрежи, иако еколозите предупредуваат дека ловот не е толку едноставен како што изгледа.

Сабах Ибрахим напишал на Твитер: “Ова е секогаш разочарувачки. Нарачката на рог од еднорог доаѓа од многу богатите луѓе, на кои речиси никогаш не им се суди, а самите ловокрадци често се очајни луѓе кои живеат во огромна постколониална сиромаштија “.

Веста беше објавена во соопштението за печатот од Националниот парк Кругер. Властите известуваат дека биле контактирани од семејството на еден човек чие тело било оставено во паркот. Уште четири лица биле со мажот на лов за носорози, кога жртвата била убиена од слон на 2 април.

Види

Змиите се плашат од ова- расфрлете го во дворот и нема никогаш да се приближат

Дали знаете дека на змиите им пречи една работа? За таа цел се препорачува мирис …