01.12.2023
Почетна / Градина / Вести / Лисјата на морковот помагаат за псоријаза и цистит

Лисјата на морковот помагаат за псоријаза и цистит

Во природата постои билка за секоја човечка болка. Листовите од морков, кои повеќето од нас ги исфрлаат, се страшно корисни и успешно се справуваат со здравствени проблеми како хемороиди, цистит, проширени вени, песок во уринарниот тракт и т.н.листа од моркови

Важно: За да ги искористите лековитите својства на моркови, мора да ги наберете во јуни или јули.

Измијте ги добро, исушете ги и исечете ги фино.

Ставете ги на чиста крпа или хартија и оставете ги да се исушат во сенка.

Чувајте ги сувите лисја на суво место во стаклена тегла.

Можете да користите моркови за следните здравствени проблеми:

При хемороиди, проширени вени и песок во уринарниот тракт – направете си чај од ливчиња и земајте по 2-3 чаши на ден без шеќер.

Кај бубрежни камења и при цистит –  направете си чист чај од морков листови или го комбинирајте со напивка од магдонос – односот треба да е 1: 1.

За заматен вид – за проблеми со видот, земајте билен чај секој ден.

Во случај на губење на косата – скалпот се размачка со чај од морков.

Види

Започнува аплицирањето за финансиска поддршка за производителите на поледелски култури

Започнува аплицирањето – Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги известува производителите …