Почетна / Градина / Вести / Лемонкуад дрвото достапно во Хорти Експерт – со малку грижа до многу овошје!

Лемонкуад дрвото достапно во Хорти Експерт – со малку грижа до многу овошје!

Како и секоја сезона, така и оваа расадникот Хорти Експерт повторно изненадува со различни видови растенија за продажба, а овој пат се фокусираме на Лемонкуад дрвото. Тоа е хибриден вид од лимон и кумквад. Сезоната на цветање е пролет-лето. Има прекрасни цитрусни плодови кое може да се јаде, одлично e за мармалад.  

Има бели миризливи цвеќиња и сака сонце.

Нивниот уникатен вкус е совршен за готвење, како и додавање во пијалоци за да им дадете на вашите омилени рецепти дополнителна кора од лимон.

Тие се едни од најпосакуваните домашни растенија затоа што обожаваат да растат во саксии во затворен простор. За време на потоплите месеци, можете да го извадите на балконот или вашиот двор. Исто така можат да бидат поставени во аглите како акцентни парчиња или на масите за да бидат во центарот на вниманието.

Лемонкуад дрвото е наменето за почетници до напредни градинари, бидејќи се толерантни на суша, отпорни на топлина, па дури и преживуваат при слаба осветленост. Најдобро од сè, тие бараат многу малку внимание за да процветаат и да произведат овошје.

За нарачки ТУКА

 

Види

Спатифилум – цвеќето на мирот

„Спатифилум“ потекнува од влажни тропски шуми од Индонезија, на Филипините и тропски Северна, Централна и …