Почетна / Градина / Вести / Лековитите својства на кантарионот

Лековитите својства на кантарионот

Кантарионот расте низ целата земја, поточно во суви, отворени, тревни места, ливади, грмушки, патишта.

Корисен дел се надземните делови, за време на цветањето од јуни до август. Се суши на сенка или во машина за сушење до 45 ° С.

Во својот хемиски состав содржат катехини, тен материи, флавоноиди гликозиди, етерични масла, аскорбинска киселина, фитонциди, каротин, никотинова киселина, и др.

Има антиинфламаторно, аналгетично и противомикробно дејство. Се користи за лекување на рани. Може да се каже дека жолтиот кантарион е една од најпознатите користени билки, бидејќи има позитивно влијание врз стомачниот тракт – при гастритис, чир на желудникот и дуоденумот, хемороиди, хронично воспаление на жолчното ќесе и бубрезите, при ишиас.

Влијае позитивно врз нервниот систем и го зголемува расположението и отстранува тажните мисли, несоницата и чувството на страв од болести.

Околу 2 лажици од растенијата се варат во 400 мл вода 5 минути. Се пие по 1 чашка пред јадење 3 пати на ден. Може да се подготви и на друг начин за заздравување на рани и тоа: 1 дел кантарион и 10 делови чисто маслиново масло. По 40 дена се употребува за надворешно подмачкување на рани и за внатрешна употреба – по 1-2 лажичка наутро на гладно.

Види

Кој зеленчук се сее прв – тие толерираат пониски температури

На почетокот на пролетта, веднаш штом може да се култивира почвата, првиот вид зеленчук се …