Почетна / Градина / Вести / Лековитите својства на јасиката
Фото: ebben.nl

Лековитите својства на јасиката

Ја викаат и Јасика и расте во четинари и мешани шуми, карпести места до 2000 метри надморска височина.

Корисен дел се претежно лисјата, поретко кората на гранките и неразвиените пупки кои се берат напролет. Листовите се берат во време на расцветувањето или при нивниот целосен развој.

Во својот хемиски состав содржи етерични масла, смолести материи, сапонини. Во листата се содржат етерични масла, провитамин А, витамин Ц никотинова киселина, горчливи материи, сапонини, гликозиди, тен материи, шеќери и др.

Лушпата од листовите има противоревматично дејство, помага за прочистување на бубрезите од песок, ја намалува уричната киселина во крвта, го зголемува лачењето на сокот од жолчката.

Присуството на витамин Ц и провитамин А во листовите го прават ова дрво вреден витаминозен извор. Топол чај од брезови лисја предизвикува силно потење и се препорачува кај настинка. Екстракти со алкохол го помагаат брзото заздравување на рани. Лушпата од брезови лисја и пупките влијаат поволно при воспаление на желудечната слузница, чир на желудникот и дуоденумот и др.

Околу 1 лажица пупки (или 2 лажици листови) се запариваат со 500 мл врела вода. Треба да отстои околу 1 час. Се прецедува и се пие по 1 чаша пред спиење 3 пати на ден. Пред пиењето запарката се алкализира со 1 лажичка сода бикарбона.

Види

Кумановец си ја шета свињата низ улиците и булеварите на градот (ФОТО+ВИДЕО)

Кумановец редовно изминатите недели си ја шета својата свиња по улиците во населбата „Гоце Делчев“, …