Почетна / Градина / Лек / Куркума – вкусен зачин со моќен лек

Куркума – вкусен зачин со моќен лек

Куркумата или позната уште како Турмерик, е еден од најмоќните природни лекови. Активната лековита состојка во куркумата се вика куркумин.

Куркумата се користи во Индија веќе иладници години како зачин и природна боја. Куркумата им дава на јадењата убава жолта боја и пријатна арома, а освен тоа служи како природен антибиотик, превенција од рак, за чистење на црниот дроб и крвта, против артритис и реума, заздравување на рани и брзо обновување на повредената кожа.

Карито, еден од омилените зачини и надвор од Индија, својата жолта боја му ја должи на куркумата.

Медицинските својства на овој зачин постепено се откривале во текот на овој век. Веќе одамна е познато дека куркумата има анти-воспалителни својства, а поновите најразлични истражувања покажуваат дека куркумата е вистинско чудо на природата. Потврдено е благотворното дејство на куркумата кај многу болести, од рак па до Алзхеимеровата болест.

12 причини зошто е добро да се користи куркума:

има антибактериски својства, корисна е за дезинфекција на рани и изгореници
превенција од повеќе типови рак
го смалува ризикот од детска леукемија
го чисти црниот дроб на природен начин
штити од Алзхеимеровата болест
природен лек е против болки
го регулира метаболизмот и помага при слабеење

Продолжува на втората страна

Види

(Рецепт) НАРОДЕН ЛЕК КОЈ СЕ КОРИСТИ СО ДЕЦЕНИИ: Ги исфрла сите токсини од цревата и ја обновува кожата!

Овој народен рецепт се користи од дамнина, а за него пишува ЕКРАН.мк. Кога организмот е …