01.12.2023
Почетна / Градина / Вести / Крава од расата „Лимузин“ избега од кланица и умре од стрес

Крава од расата „Лимузин“ избега од кланица и умре од стрес

Крава од Полска од француската раса “Лимузин” била запленета во четвртокот во близина на полско село и била натоварена на камион, но починала за време на нејзиниот транспорт, информира Associated Press.

Нејзиното бегство, кое се случило на 23 јануари, го привлекло вниманието на целиот свет откако полскиот веб-сајт Wiadomosci пишал за неа овој месец.

Работниците ја одведоа кравата на камион кој ќе ја однесе во кланица во јужна Полска, во близина на езерото Ниса. Кравата, сепак, успеала да избега со влечење железна ограда и тресење на раката на еден од работниците, според Би-Би-Си.

Потоа таа скокнала во водата и испливала на остров во средината на езерото. Таму таа успеала да избегне повторно да се фати со недели.

Меѓу нејзините обожаватели бил и полскиот политичар Пол Кукис, кој изјавил на Скај њус: “Ако сите граѓани покажат таква определба како оваа крава, Полска ќе биде многу попросперитетна земја”.

Ова не е единствената крава во Полска која избегала. На почетокот на годината, локалните медиуми известија за една крава што избегала од фарма на есен и неколку месеци подоцна се приклучила на стадо диви биволи.

Види

Започнува аплицирањето за финансиска поддршка за производителите на поледелски култури

Започнува аплицирањето – Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој ги известува производителите …