Почетна / Градина / Храна / Корисно суво овошје

Корисно суво овошје

Претставуваме листа со кориснo суво овошје, кои, освен што се вкусни, штитат од разни болести, убаво е да ги вклучиме во секојдневното мени.

Еве ги накратко корисните здравствени придобивки од некои суви овоштија:

Сушени кајсии – корисни се при висок крвен притисок и содржат три пати повеќе калиум од бананите. Тие исто така можат да го намалат ризикот од срцеви болести.  

Сушени цреши – Сушените цреши се корисни при различни воспалителни состојби како артритис, гихт, болки во мускулите после вежбање. Најефикасна доза е половина чаша сушени цреши на ден.

Сушени боровинки – Сушените боровинки се ефикасни при инфекции на мочниот меур.

Сушени смокви – Сушените смокви се корисни при анемија.

Види

Најздравата диета: Диета со јаболка или здраво губење килограми

Диетата заснована на три јаболка дневно ја смислила американската нутриционистка Теми Флин. Нејзина идеа е …