06.07.2022
Почетна / Градина / Лек / Корисните својства на маслото што прави чуда на кожата

Корисните својства на маслото што прави чуда на кожата

Јојоба е најчестото растение кое во форма на масло се користи со милениуми.

Пример се Египќаните, во чии пирамиди се пронајдени примероци од масло од Јојоба со целосно зачувани квалитети.

Маслото од јојоба е корисно за сува, лабава или воспалена кожа бидејќи има антиинфламаторно дејство.

Богато е со витамин Е кој претставува природен антиоксиданс и го спречува дејството на слободните радикали, а со тоа и предвременото стареење.

Содржи минерали кои се неопходни за здравјето и убавината на кожата со оглед на тоа што ја помагаат нејзината природна функција и обнова. Недостатокот на минерали може да предизвика црвенило, кожа без сјај или предвремена појава на брчки.

Маслото од јојоба содржи и два витамини од групата Б и тоа Б2 и Б3 кои се од огромна важност за здравјето на клетките. Овие два витамини го намалуваат воспалението на кожата во случај на егзема, псоријаза и чешање. Исто така ја подобруваат структурата на косата.

Заштитниот слој со маслото врз кожата помага да се регулира секрецијата на маснотии. Исто така маслото ја штити кожата од сончевите зраци и ја зачувува неговата природна влага.

Маслото од јојоба се користи и во козметиката како производ за чистење на кожата.

Маслото од јојоба го стимулира заздравувањето на раните и лузните.

Види

Зошто дома секогаш треба да имаме мајчина душичка

Со доаѓањето на есента доаѓаат променливото време и есенските болки. Најчести се настинки, есенскО течење …