02.10.2022
Почетна / Градина / Корисни совети за почетници градинари

Корисни совети за почетници градинари

Ако сте од почетниците градинари кои за прв пат влегуваат во градината, одгледуваат цвеќиња и се грижат за растенијата на затворен простор, еве некои корисни совети кои можат да ви се од корист.

– Не ги полевајте цвеќињата со штотуку налеана вода – ако е хлорирана, може да ги разболи растенијата.

– Ставајте користени кесички чај или талог од кафе, за да одржите Ph на почвата.

– Ако не можете да ги исчистите глинените саксии од дното, користете спреј со еднакви делови јаболков оцет, вода и алкохол.

– Не држете ги саксиите во премногу затворен простор.

– Не оставајте го паднатите листови и цветови во почвата на растението, бидејќи при гниење може да се појават бактерии.

– Полевајте умерено. Најдобро е наутро и навечер. Ако видите дека во саксијата има црв, ставете внатре скапани јаболка.

– Не купувајте премногу цвеќиња и не правете спектакуларни планови. Навлегувајте во хортикултурата чекор по чекор.

Види

Што се случува со мозокот ако јадете по три банани дневно

Според студија објавена во Journal of American College of Cardiology, треба да јадете една банана …