14.08.2022
Почетна / Градина / Вести / Кој зеленчук се сее прв – тие толерираат пониски температури

Кој зеленчук се сее прв – тие толерираат пониски температури

На почетокот на пролетта, веднаш штом може да се култивира почвата, првиот вид зеленчук се сее или засадува. Тоа се култури кои толерираат пониски температури, т.е. тие се отпорни на ладно.

Кои видови не бараат топлина?

. Мешунки – грашок, грав

. Видови на корени – ротквица, моркови, пашканат, цвекло

. Лист – зелена салата, спанаќ, разни видови зелка

. Зачини – магдонос, копaр

. Кромид – кромид, лук

. Повеќегодишни – рен, аспарагус, риган и др.

Најсоодветните температури за развој на овие култури се помеѓу 15-20 степени. Сите тие толерираат привремено нагло намалување на температурите – до минус 5 степени, а постудените од нив до минус 10 степени.

Види

Гинисов рекорд: Кучето со најдолги уши во свет!

Харбор е кучето кое според Гинисовата книга на рекорди ги има најдолгите Уши. Тие се …