Почетна / Градина / Кои се забранетите билки во текот на бременоста

Кои се забранетите билки во текот на бременоста

Природното лекување се користи од повеќе модерни жени и ги тера да се чувствуваат добро. Растенијата кои сте навикнати да употребувате беспрекорно, сепак можат да ви создадат непријатност за време на бременоста.

Ова е листата на видовите омилени билки и зачини кои е убаво да се избегнуваат за време на бременоста:

Алое Вера – Листовите предизвикуваат силно прочистување на организмот и не смее да се користи за внатрешна употреба за време на бременост

Лаванда – има прекрасен мирис со релаксирачко дејство, но предизвикува менструален циклус

Равнец – се препорачува во случај на гинеколошки инфекции, но има ист ефект врз циклусот како лавандата

Пелин – горчлив вкус достигнува и до мајчиното млеко

Камилица – тинктура и екстракти од камилица масло ги изложуваат бремените на зголемен ризик од алергија и појава на контракции

Прерани контракции можат да предизвикаат и следниве растенија:

Види

Храна која доведува до предвремено стареење

Шпанскиот нутриционист Хелен де ла Фуенте Хидалго откри како да се избегне предвремено стареење. „Кога …