Почетна / Градина / Лек / Кои се растенијата што го намалуваат шеќерот во крвта

Кои се растенијата што го намалуваат шеќерот во крвта

Жалфија

Приврзаниците на алтернативната медицина користат жалфија против утерино крварење и грчеви. Едно германско истражување покажа дека кај дијабетичарите кои пијат напивка од жалфија на гладно, се забележува намалување на нивото на шеќерот во крвта. Билката се користи главно за овкусување на месни јадења и супи.

Види

Најдобриот народен лек против астма, холестерол и слабокрвност !

Сувите смокви се достапни во текот на целата година, така што секогаш е можно да …