Почетна / Градина / Лек / Кои се растенијата што го намалуваат шеќерот во крвта

Кои се растенијата што го намалуваат шеќерот во крвта

Оригано

Зачинот е особено популарен во медитеранската кујна, бидејќи додава арома на јадењето и се комбинира добро со домати, модар патлиџан и месо. Се смета дека може лекува бактериски и паразитски инфекции, а маслото од оригано се користи за лекување на вошки. Неодамнешна студија покажа дека ориганото помага за лекување на гиардија – инфекција на цревата, предизвикувана од микроскопски паразити. Билкарите дури препорачуваат оригано како лек против ешерихија коли (Е. Coli).

Види

Земете парче лук, ставете го на фластер и залепете го на кожа! Еве што ќе се случи

Лукот е еден од најдобрите природни лекови кој може да се менува место класичните антибиотици. …