09.08.2022
Почетна / Градина / Лек / Кои растенија помагаат при кашлица

Кои растенија помагаат при кашлица

Со приближувањето на зимата треба да се помириме со фактот дека секој од нас може ќе преболедува барем еднаш.

Кои растенија можеме да ги користиме наместо скапи лекови за да се справиме со мачна кашлица и да заштедиме некој лев?

1. Роза – Може да се користи целото растение, бидејќи корените, листовите и боите се многу богати со активните состојки – слуз материи богати со полисахариди.

При примање, тие ја покриваат слузокожата на орофаринксот и штитат од иритација кое може да се јави под влијание на студениот воздух. Имаат олеснително и смирувачко дејство, а може да се применува и во форма на пареа при акутни воспалителни заболувања на горните дишни патишта – ларингит, фарингитис, бронхитис и др.

2. Лист од широколистен или теснолистен жиловлек – Во нивниот состав исто така има големо количество на полисахариди кои имаат олеснително и противокашлично дејство како оној на ружата.

3. Корен од црн Оман – До неодамна црниот Оман исто беше применуван како противокашлично средство, поради полисахаридите во неговиот состав. Сега неговата употреба е напуштена поради сомневања за оштетување на црниот дроб за некои од неговите состојки.

Види

Дебелец – растението помага при жуљеви, рани, изгореници и болки во ушите

Билката дебела Мара е позната уште со називите “дебелец” и “алпската роза”. Растението лесно се …