Почетна / Градина / Вести / Калдрмче (Portulaca grandiflora)

Калдрмче (Portulaca grandiflora)

Калдрмчето или уште познат како Портулак (Portulaca grandiflora) е едногодишно тревесто растение со месни, легнати стебленца, со црвенкаста боја, високи до околу 30 см.

Потекнува од Јужна и Централна Америка, поточно Уругвај и Аргентина. Неговите најблиски роднини се семејство Кактусови (Cactaceae)

Овие растенија се одлични ползавци и доколку правилно се одгледуваат ќе уживате во нивните цветови. Листовите се долги до 2,5 см.

Цветаат во различни нијанси на црвени, портокалови, жолти, цикламени и бели бои. Кај повеќето сорти боите се забележуваат само во сончевите денови.

Добро се снаоѓа во било која земја, како и помеѓу камењата, па затоа го има добиено и своето име. Бара да се чува на сончеви страни од балконот или верандата. Не бара полвеање со многу вода. Се сади откако ќе помине зимата и последните мразеви.

Види

Невен – помага при невроза, депресија, артритис и болни панкреас

Дали некогаш сте размислувале за многуте корисни својства на невен? Речиси нема градина каде малите …