06.02.2023
Почетна / Градина / Вести / Како сами да го отстраните забниот камен (рецепт)

Како сами да го отстраните забниот камен (рецепт)

Пршлика (Коњско опавче) – тоа е една многу лековита билка која се справува со забниот камен и успешно се справува со неговото отстранување. Земете 30 грама од билката пршлика и варете во 300 милилитри вода. Времето за готвење на напивка е околу 20 минути. Пијте од неа 2 пати на ден, во текот на 20 дена.

Кора од црпка – во 100 милилитри зовриена вода оставете 15 минути 30 грама кора од црпка. Напивката која се добие искористите ја за миење на забите со помош на вашата четка за заби и мијте енергично 5 минути. За да се справите со отстранување на настанатите забен камен со овој рецепт треба да ја применувате 3 пати на ден.

Јаболков оцет – оваа напивка се користи за лекување на доста болести, но силата, која ја поседува успешно го отстранува забниот камен, кој се има насобрано. Оваа постапка се врши само еднаш на 7 дена, бидејќи неговото дејство е силно.

Види

Како да спречиш парадонтит?

На проблемите во усната празнина треба да се обрнува посебно внимание, бидејќи воспаленијата или кај …