07.12.2023
Почетна / Градина / Вести / Како од овошје и зеленчук да направите природни маски и лосиони

Како од овошје и зеленчук да направите природни маски и лосиони

Маските и лосионите за лице можете лесно самите да ги подготвите, и секако можат и да ја направат вашата кожа каква што посакувате: убава, мека и сјајна. Следат неколку начини како од овошје и зеленчук да подготвите производи за нега на кожата.

Тоник од краставица

Тоникот помага кај проблемот со масната кожа.

Исцедете сок од краставици и додадете една лажичка лимонов сок. Нанесете го на лицето од добиената течност и оставете го да делува 15 минути.

Маска од зелка

Во вода извесно време ставете неколку листови од зелка, а потоа во истата растопете една четвртина квасец и една лажица мед. Измешајте ја добро смесата и нанесете ја на лицето и вратот. Отстранете ја по 15 минути со памучна крпа. Оваа маска ќе ви помогне во спречувањето на брчки и ќе и дадете на кожата мек и свеж изглед.

Тоник од портокал

Измелете бадеми, па додадете две лажици млеко, една лажичка сок од морков, и една лажичка сок исцеден од портокали. Нанесете на лицето од добиената смеса и оставете да делува половина час. Така ќе имате лесна и мека кожа, без лузни.

Лосион од лубеница

Овој лосион може да го подготвите со помош на сок од лубеница. Тој ја освежува уморната кожа. Се што ви треба е да исцедите сок од лубеница па да го нанесете на лицето. Измијте се по 15 мин.

Тоник од јаболко

Измешајте една лажичка сок од јаболко и една четрвтина лажичка лимонов сок. Ставете ја на лицето и измијте по 20 мин. Така ќе се борите против масната кожа.

Види

Дуњата е симбол на среќа и љубов – Таа е витаминска бомба што има многу лековити својства

Дуњата (Cydonia oblonga) е единствениот вид од родот Cydonia. Таа е дрво, високо од 4 …