18.08.2022
Почетна / Градина / Вести / Јади гоџи бери, за да живееш 100 години

Јади гоџи бери, за да живееш 100 години

Ако сакате да дочекатe длабокa старост, да сте здрави и да изгледате млади, рецептот е еден – поткаснувајте дури помалку од егзотичниот плод гоџи бери, велат од лечител.

Татковината на растението е Кина и Хималаите, но за неколку години таа е хит меѓу Европејците и Американците.

Силните антиоксидантни својства го прават суперхрана која ќе ви подари многу здравје и подобар животен тонус.

Лековитите квалитети доаѓаат и од големото количество полисахариди. Тој влијае исклучително позитивно кај кардиоваскуларните болести, воспаленија, очни проблеми и пречки на нервниот систем.

Поради неговите квалитети тој го стимулира метаболизмот и од него килцата се топат побрзо и здраво. Гоџи Бери го забавува и процесот на стареењето, го намалува високиот крвен притисок и чува од различни алергии.

Други, пак, го користат при замор, вртоглавица и проблеми со меморијата. Древните хималаи велат дека ја храни крвта, ги активира бубрезите и црниот дроб и хидратира белите дробови. Според последните податоци плодот се бори против ракот, дијабетесот, а помага кај предвремено стареење.

Нормална доза е помеѓу 10 и 20 грама дневно, поделено на три дози.

Види

За лекување на карцином помага црн боз

Црниот боз е исклучително корисно растение. Растението црн боз има кичесто жолто-бела боја и цвета …