06.12.2023
Почетна / Градина / Ја регулира неправилната менструација: Бенедектински трн (Cnicus benedictus L.)

Ја регулира неправилната менструација: Бенедектински трн (Cnicus benedictus L.)

Бенедектинскиот трн расте на суви тревни места на балканот. Претставува висок трн со дебело стебло и назабени листови.

Цвета во јули-август. Кориснен дел му се лисјата, гранчињата по кои има цветови, а се берат во почетокот на цветањето. Се сушат на суво и проветрено или во машина за сушење алишта.

Билката содржи сесквитерпенови лактони, етерични масла, смола, слузести материи и танини.

Екстрактите од билки имаат благотворно дејство врз црниот дроб, дигестивниот систем, го подобруваат апетитот. Билката дејствува енергично на целиот организам, а особено на нервниот систем. Ја регулира неправилната менструација, ја засилува секрецијата на ѕидот на жлездите, помага и за зголеменото лачење на жолчниот сок.

Околу 1 лажица од оваа билка се запарува со 300 мл врела вода. Треба да отстои околу 1 час. Се пие по 1 чашка кафе пред јадење 3 пати на ден.

Не се препорачува долготрајна употреба, бидејќи може да дојде до труење. Се препишува само со лекарска индикација, па пред употреба консултирајте се со вашиот лекар или фармацевт!

Види

Кактус Кралица на ноќта – Selenicereus

Кралицата на ноќта раѓа црвени плодови што се сметаат за вистински деликатес. Интересното име потекнува …