Почетна / Градина / Вести / Изедете неколку ореви и почекајте кратко – Еве што ќе се случи

Изедете неколку ореви и почекајте кратко – Еве што ќе се случи

Сите ореви се корисни за здравјето. Оревите сепак содржат повеќе антиоксиданси од кикириките, бадемите, лешниците. Д-р Џо Винсон од Универзитетот на Скрантон, САД, ја анализира количината на антиоксиданси во девет видови ореви и утврдил дека грст ореви содржат два пати повеќе корисни состојки од истото количество од сите други популарни јадки.

Уште од минатото, оревот се смета за идеална храна за мозокот. Оревите се богат извор на омега-3 масни киселини, кои се одговорни за правилно функционирање на мозочните клетки и невротрансмитерите одговорни за промена на расположението, поради што тие се корисни при лекувањето на депресијата

Зелените плодови содржат  големи количества витамин Ц и јод, а традиционалната медицина  најчесто ги препорачува во лекување на штитната жлезда како составен дел од ликерот кој се приготвува од оревот. Освен тоа, овој народен лек благотворно делува врз желудникот и ја зајакнува крвта. 

Овој јаткаст плод е богат со магнезиум и со омега-3 масти. Освен тоа, доколку јадете ореви нема да ве мачи несоница, ќе го намалите ризикот од болести на срцето, од добивање канцер, дијабетес и Алцхајмерова болест. 

-Ја намалува големината на струкот, па така идеални се за диетите

-Го намалуваат изгледот за развој на болести на срцето.

– Го поддржуваат здравјето на мозокот

– Го намалуваат холестеролот

– Го зголемуваат бројот на сперматозоиди кај мажите

– Го намалуваат ризикот од дијабетис

– Превенција на рак

– Ги зацврстува коските, кожата и ноктите.

Види

Што ќе се случи кога ќе скршите јајце под вода?

Што ќе се случи ако скршите живо јајце под вода? Институтот за океанска наука од …