Почетна / Градина / Лек / Имате покачен шеќер? Сварете ги овие листови и ќе го решите проблемот

Имате покачен шеќер? Сварете ги овие листови и ќе го решите проблемот

тип 1, дијабетес тип 2 и гестациски дијабетес
Дијабетес тип 1 – или т.н. јувенилен дијабет обично се јавува кога имунолошкиот систем по грешка ги напаѓа и уништува бета клетките на панкреасот, кој го произведуваат инсулинот.

Дијабетес тип 2 – овој тип на дијабетес е уште и наречен возрасен дијабет и обично се случува кога телото не може да го користат инсулинот правилно или не произведува доволно инсулин.

Гестациски дијабетес – овој тип на дијабетес обично се случува за време на бременоста, особено во второто тромесечје од бременоста.

Исто така треба да знаете дека постојат многу различни природни лекови, кои можат да ви помогнат да го регулирате нивото на шеќер во крвта.

Постапката за приготвување на домашниот лек кој ќе ви помогне да го регулирате нивото на шеќерот е многу едноставна, само е потребно да набавите листови од манго.

Најдобриот и најефикасниот лек против дијабетес – Рецепт:

Земете 10 до 15 манго листови

Сварете ги во 200-300 мл вода (еден клуч) и оставете преку ноќ.

Во утринските часови, процедете и испијте на празен стомак.

Забелешка: За најдобри резултати, треба да го користите овој моќен напиток најмалку два или три месеци. Вие исто така може да ги исушите листовите на темно место со провев.

Потоа, треба да користите ½ лажичка од овој прав од суви листови на манго, заедно со чаша вода, два пати на ден.

Манго листовите се многу корисни за вашето здравје, бидејќи тие содржат големи количини на витамини, ензими, антиоксиданти и многу други минерали.

Тие можат да третираат многу здравствени состојби, како што се: треска, дијареа, несоница, проширени вени, астма, бронхитис и настинки.

Исто така, овие листови може да го намали крвниот притисок и да ги зајакнат крвните садови.

Пред да започнете со користење на народните лекови, консултирајте се со вашиот матичен лекар!

Извор: нмд.мк

Види

Го викаат змиско млеко, но кога ќе прочитате за што се користи …

Змиското млеко или познато уште како брадавично млеко, жолтениче, жолта млечка може да го сретнете …