06.07.2022
Почетна / Градина / Храна која доведува до предвремено стареење

Храна која доведува до предвремено стареење

Шпанскиот нутриционист Хелен де ла Фуенте Хидалго откри како да се избегне предвремено стареење.

„Кога зборуваме за вакви мерки, обично се фокусираме на потребата од вежбање, но забораваме на најважното нешто – правилна диета во комбинација со здрави навики. Во исто време, го успорува процесот на оксидација и стареењето на сите клетки во нашето тело “, рече експертот во интервју за весникот„ Ла Вангардија “, пренесува РИА Новости.

Хидалго советува да се потпрете на свежото сезонско овошје и зеленчук, мешунки, ореви, цели зрна, како и ферментирани млечни производи како што е јогуртот.

Покрај тоа, потребно е апстинирање од алкохол.

Меѓу „стареењето“ производи, таа спомена пржени компири, маснотии, како и сол и шеќер.

Види

Зошто дома секогаш треба да имаме мајчина душичка

Со доаѓањето на есента доаѓаат променливото време и есенските болки. Најчести се настинки, есенскО течење …