Почетна / Градина / Вести / Градинарство во Зима

Градинарство во Зима

Доколку имате соодветен простор со доволна топлина можете да одгледувате летни растенија: домати или тиквички во зимски период. На тој начин за зимата можете да одгледувате: Брокули, зелка, краставички, зеле, карфиол итн. Слободно можете да ги насадите во месец јули и да ги берете во доцната есен или пак доколку сакате да ги одгледувате во зимскиот период насадете ги во септември и гледајте ги резултатите во зима или раната пролет. Слично, лукот и празот припаѓаат во оние култури кои се едноставни и лесни за одгледување и во студено време.

Доколку пак сте гурман и сакате да одгледувате растенија кои се користат за правење на вашите омилени салати, тогаш во зимскиот период можете да одгледувате: марула, спанаќ, цвекло, моркови итн. Доколку пак сакате да ја подобрите почвата или да ги одгледувате растенијата без опасност од разни треви, можете да засадете во посебни услови кога растенијата се покријани со одреден материјал. Некои од растенијата се садат во пролет но некои во зима. Популарниот грав е едно од растенијата кое може да го одгледувате во зимскиот период на овај начин.

Постојат растенија, особено некои видови на зелка, кои можете да ги одгледувате преку зимскиот период без потреба од заштита. Имено, оние растенија кои им треба заштита во зимскиот период може лесно да ги заштитите доколку ги покриете. Можете да купете специјален најлон или пак да направите сами покривка од обичен најлон. За да направите сами треба покривката да има посебна форма во вид на ѕвоно. Најпрво морате да поврзите една цевка во вид на круг околу растението и малку да ја подигнете.

Види

Рецепт на Доктор Оз: Со овој природен напиток слабеете во текот на целиот ден

Постои еден лек кој може да ви помогне да ослабнете во било кој дел од …